Oficjalne stanowisko firmy Kaspersky w sprawie ostrzeżenia opublikowanego przez niemieckie Federalne Biuro ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI)

Firma Kaspersky uważa, że decyzja niemieckiego Federalnego Biura ds. Bezpieczeństwa informacji (BSI) nie została podjęta na podstawie analizy technicznej produktów firmy Kaspersky, lecz na bazie przesłanek politycznych. Firma Kaspersky niezmiennie zapewnia Klientów i Partnerów o jakości i integralności swoich produktów. Firma zamierza współpracować z BSI celem wyjaśnienia decyzji tego organu.


Firma Kaspersky działa na zasadach transparentności i nieustannie wdraża konkretne mechanizmy demonstrujące, że jej produkty są godne zaufania i prezentują czołową jakość. Jako prywatna, globalna firma z branży cyberbezpieczeństwa, Kaspersky nie ma żadnych więzi z rządem Rosji, ani z żadnym innym rządem.

Firma jest przekonana, że pokojowy dialog jest jedynym możliwym sposobem rozwiązywania konfliktów. Wojna nie jest dobra dla nikogo.

W 2018 r. firma Kaspersky przeniosła infrastrukturę przetwarzania danych do Szwajcarii. Od tego czasu szkodliwe i podejrzane pliki przekazywane dobrowolnie przez użytkowników firmy Kaspersky z Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady i kilku krajów z obszaru Azji i Pacyfiku, są przetwarzane w dwóch centrach danych w Zurychu. Placówki te zapewniają światowej klasy zasoby i działają zgodnie z rynkowymi standardami w celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Poza centrami przetwarzania danych w Szwajcarii, informacje statystyczne o cyberzagrożeniach mogą być także przetwarzane przez serwery chmury Kaspersky Security Network, które są zlokalizowane w różnych krajach na świecie, łącznie z Kanadą i Niemcami.

Bezpieczeństwo i integralność usług oraz procedur biznesowych firmy Kaspersky potwierdza audyt SOC 2 przeprowadzony przez niezależną, globalną organizację audytorską, należącą do tzw. Wielkiej Czwórki (szczegóły na stronie https://www.kaspersky.pl/o-nas/informacje-prasowe/3123), a także certyfikat ISO 2700 wydany przez TÜV Austria (szczegóły na stronie https://www.kaspersky.pl/o-nas/informacje-prasowe/3229), który został odnowiony w 2022 r.

Firma Kaspersky ustanowiła najwyższe standardy w zakresie zaufania cyfrowego i transparentności. Korzystając z uruchomionych przez firmę Centrów Transparentności (dostępnych także online), Klienci, rządy i inne zainteresowane organizacje mogą:

  • przeglądać dokumentację wewnętrzną firmy, łącznie z danymi dot. analizy zagrożeń oraz procesami testowania aplikacji,
  • przeglądać kod źródłowy najważniejszych produktów firmy Kaspersky, łączne z Kaspersky Internet Security (KIS), Kaspersky Endpoint Security (KES) oraz Kaspersky Security Center (KSC),
  • przeglądać wszystkie wersje kompilacji oraz uaktualnień antywirusowych baz danych, a także wszystkie rodzaje informacji wysyłanych przez produkty firmy Kaspersky do chmury Kaspersky Security Network (KSN),
  • samodzielnie kompilować kod źródłowy, by przekonać się, czy efekt jest zgodny z produktami udostępnianymi klientom,
  • przeglądać wyniki niezależnego audytu wewnętrznych procesów firmy, przeprowadzonego przez globalną organizację audytorską należącą do tzw. Wielkiej Czwórki.