• Kaspersky: zaczynamy nowe życie cyfrowe

  Poznaj nową rodzinę produktów Kaspersky i dowiedz się, jakich udoskonaleń możesz oczekiwać.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Standard uznany za "Produkt Roku" przez niezależne laboratorium AV-Comparatives

  Najnowsze rozwiązanie firmy Kaspersky dla użytkowników domowych - Kaspersky Standard - otrzymało wyróżnienie "Produkt Roku" od AV-Comparatives, niezależnego laboratorium zajmującego profesjonalnie testowaniem technologii cyberbezpieczeństwo. Firma Kaspersky otrzymała to prestiżowe wyróżnienie po raz siódmy, co czyni z niej najbardziej utytułowanego producenta w branży cyberbezpieczeństwa. Firma Kaspersky aktywnie brała udział w operacji Synergia mającej na celu walkę z międzynarodową cyberprzestępczością. Operacja została zainicjowana przez organizację Interpol oraz jej partnerów i stanowi pokaz możliwości, jakie w walce z nieustannie ewoluującymi zagrożeniami IT daje współpraca krajowych organów ścigania z organizacjami z sektora prywatnego. Operacja obejmująca ponad 50 krajów członkowskich skupiła się na rozbiciu cyberprzestępczych infrastruktur wykorzystywanych w atakach ransomware i innego szkodliwego oprogramowania, a także w działaniach phishingowych.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky udostępnia Interpolowi dane dotyczące cyberzagrożeń w ramach operacji powstrzymującej międzynarodowe działania cyberprzestępcze

  Firma Kaspersky aktywnie brała udział w operacji Synergia mającej na celu walkę z międzynarodową cyberprzestępczością. Operacja została zainicjowana przez organizację Interpol oraz jej partnerów i stanowi pokaz możliwości, jakie w walce z nieustannie ewoluującymi zagrożeniami IT daje współpraca krajowych organów ścigania z organizacjami z sektora prywatnego. Operacja obejmująca ponad 50 krajów członkowskich skupiła się na rozbiciu cyberprzestępczych infrastruktur wykorzystywanych w atakach ransomware i innego szkodliwego oprogramowania, a także w działaniach phishingowych.

  Czytaj dalej >
 • Oficjalny komunikat o wznowieniu dystrybucji produktów firmy Kaspersky w Polsce

  W dniu 6 kwietnia 2022 r. zespół pracowników dotychczasowego polskiego dystrybutora rozwiązań firmy Kaspersky, którzy od początku budowali obecność marki w Polsce, w trosce o dobro pracowników i polskich klientów, chcąc zapewnić im legalny i bezpieczny kanał dystrybucji, podjął decyzję o powołaniu nowego podmiotu - K Dystrybucja sp. z o.o. Powołanie spółki było odpowiedzią na napływające wiadomości ze strony obecnych oraz potencjalnych klientów, a także partnerów, którzy chcą w dalszym ciągu kupować i sprzedawać oprogramowanie firmy Kaspersky w Polsce.

  Czytaj dalej >
 • Szybko, tanio i niebezpiecznie: narzędzia wykorzystywane przez cyberoszustów do tworzenia tysięcy stron phishingowych

  W 2021 roku badacze z firmy Kaspersky zablokowali 1,2 miliona stron phishingowych wygenerowanych z użyciem 469 zestawów narzędzi - gotowych szablonów fałszywych witryn, dzięki którym cyberprzestępcy mogą łatwo przeprowadzać cyberataki. Strony phishingowe są coraz szybciej blokowane, dlatego oszustom zależy na ich błyskawicznym i masowym generowaniu. Z pomocą zestawów narzędzi phishingowych nawet osoba nieposiadająca doświadczenia może w krótkim czasie stworzyć setki stron służących do oszukiwania i wyciągania informacji od użytkowników.

  Czytaj dalej >
 • Oszustwo kryptowalutowe dotyczące MetaMask: cyberprzestępcy uzyskują dostęp do portfeli ofiar

  W ostatnich latach, w związku z dynamicznym rozwojem waluty cyfrowej, uwidoczniły się oszustwa phishingowe związane z kryptowalutą. O ile w 2021 roku produkty firmy Kaspersky wykryły i zapobiegły łącznie ponad 460 000 atakom phishingowym związanym z kryptowalutą, w 2022 roku liczba takich ataków wyniosła już ponad 100 000 w ciągu zaledwie dwóch i pół miesiąca. Eksperci z firmy Kaspersky zauważyli wzmożoną aktywność oszustów wymierzoną w użytkowników portfeli kryptowalutowych MetaMask - do tej pory w 2022 roku wykryto pond 4 000 ataków phishingowych związanych z tymi portfelami. Rozprzestrzeniając strony phishingowe ostrzegające przed potencjalnym zablokowaniem konta, oszuści mogą gromadzić tajne klucze dostępu (tzw. frazy seed) inwestorów kryptowalutowych i uzyskiwać dostęp do portfela, danych uwierzytelniających oraz oszczędności swoich ofiar.

  Czytaj dalej >
 • Oficjalne stanowisko firmy Kaspersky w sprawie ostrzeżenia opublikowanego przez niemieckie Federalne Biuro ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI)

  Firma Kaspersky uważa, że decyzja niemieckiego Federalnego Biura ds. Bezpieczeństwa informacji (BSI) nie została podjęta na podstawie analizy technicznej produktów firmy Kaspersky, lecz na bazie przesłanek politycznych. Firma Kaspersky niezmiennie zapewnia Klientów i Partnerów o jakości i integralności swoich produktów. Firma zamierza współpracować z BSI celem wyjaśnienia decyzji tego organu.

  Czytaj dalej >
 • Webinarium: cyberzagrożenia wymierzone w Ukrainę

  Badacze z firmy Kaspersky na bieżąco monitorują aktywność zaawansowanych grup cyberprzestępczych, oszustów i haktywistów zaangażowanych w wojnę w Ukrainie. Podczas webinarium (10 marca 2022 r., godz.: 16:00), członkowie Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) podzielą się swoimi odkryciami i analizami związanymi z najnowszymi cyberatakami wymierzonymi w Ukrainę. Udział w webinarium jest bezpłatny.

  Czytaj dalej >
 • Cyberzgarożenia finansowe w 2021 r.: więcej ataków na firmy

  Według raportu firmy Kaspersky dotyczącego cyberzagrożeń finansowych w 2021 r., przestępcy stojący za takimi atakami zaczynają bardziej skupiać się na korporacjach niż konsumentach. W 2021 r. co trzeci (37,8%) atak z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania bankowego dla komputerów PC był wymierzony w użytkowników korporacyjnych.

  Czytaj dalej >
 • Coraz więcej ataków na firmy z wykorzystaniem fałszywych e-maili

  Ataki BEC (Business E-mail Compromise) to oszustwa polegające na podszywaniu się pod przedstawiciela zaufanej firmy. Stanowią one jeden z najpowszechniejszych rodzajów ataków socjotechnicznych na firmy. Badacze z firmy Kaspersky odnotowali duży wzrost takich działań pod koniec ubiegłego roku - w czwartym kwartale systemy bezpieczeństwa firmy Kaspersky udaremniły ponad 8 000 ataków BEC.

  Czytaj dalej >
 • Cyberzagrożenia mobilne w 2021 r.: przestępcy rezygnują z łatwej zdobyczy na rzecz bankowości oraz gier

  W ubiegłym roku badacze z firmy Kaspersky obserwowali stały spadek liczby ataków na urządzenia mobilne. Cyberprzestępcy postawili na jakość - skoncentrowali swoje wysiłki na wyrafinowanych działaniach przynoszących większe zyski. Mobilne szkodliwe oprogramowanie stało się bardziej złożone, wykorzystując nowe sposoby kradzieży danych uwierzytelniających dostęp do bankowości i gier oraz inne rodzaje informacji.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Managed Detection and Response z najwyższą oceną na platformie Gartner Peer Insights

  Rozwiązanie Kaspersky Managed Detection and Response™ uzyskało najwyższą ocenę klientów na platformie Gartner Peer Insights. Na dzień 8 lutego 2022 r. łączna ocena firmy wynosi 5 na 5 i opiera się na 33 zweryfikowanych recenzjach, przy czym 100% użytkowników jest skłonnych zarekomendować rozwiązanie.

  Czytaj dalej >
 • Bezpieczeństwo inteligentnych samochodów: Kaspersky Automotive Adaptive Platform integruje się z Airbiquity OTAmatic

  Firma Kaspersky zintegrowała swój zestaw narzędzi Automotive Adaptive Platform, zaprojektowany z myślą o inteligentnych samochodach, z platformą OTAmatic® służącą do zarządzania zdalnym (OTA) uaktualnianiem i dostarczaniem oprogramowania dla pojazdów.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky oraz Interpol udaremniają cyberkradzież w banku centralnym w Ameryce Łacińskiej

  Współpraca między firmą Kaspersky a Interpolem uniemożliwiła cyberprzestępcom kradzież środków z banku centralnego w Ameryce Łacińskiej. Eksperci z firmy Kaspersky wykryli incydent, gdy atakujący próbowali znaleźć partnerów do pomocy w przeprowadzeniu dodatkowej szkodliwej aktywności.

  Czytaj dalej >
 • W ostatnim kwartale 2021 r. liczba ataków DDoS osiągnęła rekordową wartość

  Badacze z firmy Kaspersky przeanalizowali ewolucję ataków DDoS w IV kwartale 2021 r. W porównaniu z III kwartałem łączna liczba tych ataków wzrosła o 52%. Oznacza to, że ataków mających na celu spowolnienie lub całkowite zatrzymanie usług online ofiar było 4,5-krotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky z tytułem "Wybór Klientów" w plebiscycie Gartner Peer Insights w zakresie komputerowych szkoleń zwiększających świadomość bezpieczeństwa

  Firma Kaspersky stanowi najczęściej rekomendowanego dostawcę spośród nagrodzonych wyróżnieniem "Wybór Klientów" w plebiscycie Gartner Peer Insights za rok 2021 w zakresie skomputeryzowanych szkoleń podnoszących świadomość cyberbezpieczeństwa1. Kaspersky jest także jedynym dostawcą z tytułem "Wybór Klientów" w kategorii platform ochrony punktów końcowych (EPP).

  Czytaj dalej >
 • Inwestycje, streaming i pandemia: jak oszuści wykorzystywali spam i phishing w 2021 r.

  Badacze z firmy Kaspersky podsumowali aktywność cyberoszustów zajmujących się tworzeniem i rozprzestrzenianiem spamu oraz phishingu w 2021 r. Ofiary tych działań były wabione przynętami związanymi z lukratywnymi inwestycjami, streamingiem światowych premier kinowych i telewizyjnych, jak również tematami dotyczącymi restrykcji, wymogów oraz korzyści trwającej pandemii.

  Czytaj dalej >
 • Bezpieczne związki: jak ochronić się w świecie cyfrowym w Walentynki i nie tylko

  Ilość informacji, jakie udostępniamy online, wzrasta. Dotyczy to w szczególności randkowania przez internet, gdyż poszukiwanie miłości wymaga otworzenia się i ujawnienia pewnych szczegółów dotyczących własnego życia osobistego, po to by stworzyć z innymi więzi. Jednak niektórzy użytkownicy przekonali się, że ujawniając zbyt wiele informacji, można narazić się na zagrożenia cyfrowe, takie jak doxing, który polega na gromadzeniu i publicznym ujawnianiu online danych osobowych. Tuż przed Walentynkami eksperci z firmy Kaspersky odnotowali zwiększoną aktywność oszustów, w związku z czym chcą zachęcić użytkowników internetowych aplikacji oraz stron randkowych do zabezpieczenia swoich danych oraz ochrony swojej prywatności cyfrowej.

  Czytaj dalej >
 • Zaawansowana kampania cyberprzestępcza przemieszcza się ze Wschodu na Zachód

  Eksperci z firmy Kaspersky odkryli, że kampania cyberprzestępcza Roaming Mantis, która wcześniej wymierzona była głównie w regiony azjatyckie, rozszerza zasięg swoich infekcji poprzez aktywne atakowanie nowych celów w Niemczech oraz Francji za pośrednictwem phishingu SMS-owego (tzw. smishing, w którym użytkownicy są atakowani za pośrednictwem phishingowych wiadomości tekstowych oraz przekierowywani do szkodliwej zawartości). Osoby stojące za wspomnianą kampanią rozprzestrzeniają szkodliwe oprogramowanie mobilne oraz strony phishingowe w celu gromadzenia prywatnych informacji oraz kradzieży pieniędzy. Zainfekowane urządzenie wysyła następnie wiadomości do kolejnej grupy celów, np. do osób z listy kontaktów ofiary.

  Czytaj dalej >
 • Uciec przed szpiegiem: jak uniknąć Pegasusa

  Powszechnie uważa się, że nie jesteśmy w stanie całkowicie ochronić się przed profesjonalnym oprogramowaniem inwigilacyjnym. Niezależnie jednak od tego, jak trudno jest zapobiec infekcji urządzenia mobilnego takimi narzędziami, użytkownicy wciąż mogą podjąć pewne działania, które utrudnią życie atakującym. Według doniesień medialnych główny cel tego rodzaju oprogramowania szpiegującego coraz częściej stanowią dziennikarze, politycy, obrońcy praw człowieka, prawnicy oraz aktywiści publiczni. Costin Raiu - Dyrektor Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) w firmie Kaspersky - przygotował zestaw zaleceń, które podpowiedzą użytkownikom urządzeń mobilnych, zarówno z systemem Android, jak i iOS, jak ochronić je przed Pegasusem oraz innymi zaawansowanymi mobilnymi cyberzagrożeniami.

  Czytaj dalej >
 • Ktoś śledzi Twój puls... i dane płatności. Wykryto 33 luki w zabezpieczeniach protokołu przesyłania danych wykorzystywanego przez urządzenia do noszenia na sobie

  Eksperci z firmy Kaspersky odkryli, że najpopularniejszy protokół przesyłania danych z urządzeń noszonych na sobie, wykorzystywany do zdalnego monitorowania pacjentów, zawierał, w samym tylko 2021 r., 33 luki w zabezpieczeniach, w tym 18 krytycznych. To o 10 krytycznych luk więcej niż w 2020 r. Wiele z nich nadal jest niezałatanych. Niektóre z tych luk pozwalają atakującym przechwytywać dane przesyłane z urządzenia online.

  Czytaj dalej >
 • Nieziemska ochrona firmy Kaspersky w najnowszym filmie science-fiction Rolanda Emmericha pt. "Moonfall"

  Kaspersky - globalna firma z branży cyberbezpieczeństwa - odgrywa istotną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa bohaterom filmu zatytułowanego "Moonfall" podczas misji ratowania Ziemi.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky świętuje czterokrotny wzrost sprzedaży w sektorze dostawców usług zarządzanych

  W ciągu pierwszych trzech lat istnienia projektu MSP Foundation firma Kaspersky osiągnęła czterokrotny wzrost sprzedaży odnotowany przez swoich dostawców usług zarządzanych. Ponadto liczba aktywnych partnerów zwiększyła się 3,5-krotnie od 2018 r., przy czym znaczący wzrost miał miejsce w Europie, Ameryce Północnej oraz Afryce Południowej. Dzięki wprowadzeniu nowych funkcji program Kaspersky MSP stał się atrakcyjniejszy i korzystniejszy dla dostawców usług.

  Czytaj dalej >
 • Bardziej nieuchwytny i uporczywy: trzeci znany bootkit oprogramowania układowego

  Badacze z firmy Kaspersky wykryli w rzeczywistych warunkach trzeci przypadek bootkita oprogramowania układowego. Ten szkodliwy implant, określany jako MoonBounce, ukrywa się w oprogramowaniu UEFI, które stanowi jeden z niezbędnych komponentów współczesnych maszyn. Tego rodzaju szkodliwe oprogramowanie jest trudne do usunięcia i w ograniczonym stopniu widoczne dla wielu produktów bezpieczeństwa. MoonBounce, który po raz pierwszy został zauważony w rzeczywistych warunkach wiosną 2021 r., cechuje się wyrafinowanym przebiegiem ataku, który jest o wiele bardziej zaawansowany w porównaniu ze znanymi wcześniej bootkitami oprogramowania UEFI. Kampania, w której wykorzystano nowy szkodliwy program, została przypisana z wysokim poziomem pewności dobrze znanemu zaawansowanemu cybergangowi o nazwie APT41.

  Czytaj dalej >
 • Cyberprzestępcy stosują nowe taktyki atakowania organizacji przemysłowych - ich celem jest zdobycie korporacyjnych danych uwierzytelniających

  Eksperci z firmy Kaspersky wykryli nową, szybko ewoluującą serię kampanii cyberszpiegowskich, w ramach której zaatakowano ponad 2 000 przedsiębiorstw przemysłowych na całym świecie. Tym, co wyróżniało ataki na tle typowych kampanii spyware, była ograniczona liczba celów ataku oraz niezwykle krótki okres życia każdej szkodliwej próbki. W badaniu zidentyfikowano ponad 25 rynków, na których sprzedawane są skradzione dane. Te i inne ustalenia zostały opublikowane w nowym raporcie zespołu Kaspersky ICS CERT.

  Czytaj dalej >