• Cyberprzestępcy nie próżnują - różnorodność szkodliwego oprogramowania wzrosła w 2019 r.

    W 2019 roku liczba unikatowych szkodliwych obiektów wykrytych przez technologie firmy Kaspersky służące do ochrony ruchu WWW wzrosła ośmiokrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem i wyniosła ponad 24,5 miliona. Było to spowodowane w dużej mierze niemal dwustuprocentowym wzrostem liczby narzędzi osadzających skrypty na stronach celem kradzieży danych finansowych. Zwiększyła się również liczba innych zagrożeń, takich jak backdoory oraz trojany bankowe, podczas gdy obecność kryptokoparek spadła o ponad połowę. Tendencje te wskazują, że cyberprzestępcy aktywnie szukają skuteczniejszych sposobów atakowania użytkowników.

    Czytaj dalej >
  • Zagrożenia finansowe w 2020 r.: na celowniku fintechy, bankowość mobilna oraz handel elektroniczny

    Eksperci z firmy Kaspersky przedstawili swoje prognozy dot. rozwoju krajobrazu cyberzagrożeń w 2020 r. Cyberprzestępcy motywowani chęcią zdobycia zysku finansowego mogą zacząć atakować aplikacje inwestycyjne, systemy przetwarzania danych finansowych online oraz przyszłe kryptowaluty, jak również oferować płatny dostęp do infrastruktury banków oraz tworzyć nowe odmiany mobilnego szkodliwego oprogramowania na podstawie kodu źródłowego ujawnionego na skutek wycieku danych.

    Czytaj dalej >
  • Ewolucja cyberzagrożeń w III kwartale 2019 r.: oprogramowanie ransomware atakuje dane w kopiach zapasowych

    Badacze z firmy Kaspersky zidentyfikowali nowy, coraz popularniejszy rodzaj ataku ransomware. Ponieważ celem szkodnika są sieciowe urządzenia magazynujące dane (NAS), stanowi on bezpośrednie zagrożenie dla kopii zapasowych, które zwykle są przechowywane na takich urządzeniach. Technologia NAS uważana jest w większości za bezpieczną, dlatego użytkownicy często nie są przygotowani na możliwość infekcji, narażając tym samym swoje dane na większe ryzyko.

    Czytaj dalej >
  • Zaawansowane cyberzagrożenia w 2020 r.: nadużywanie danych Big Data oraz wzrost liczby wyrafinowanych ataków

    Badacze z firmy Kaspersky przedstawili swoją wizję dotyczącą zaawansowanych długotrwałych zagrożeń (APT) w 2020 r., wskazując przewidywane zmiany w zakresie ataków ukierunkowanych w nadchodzących miesiącach. Ogólny trend sugeruje, że zagrożenia staną się bardziej wyrafinowane i sprecyzowane, ulegając dywersyfikacji pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak rozwój i rozpowszechnienie uczenia maszynowego, technologie umożliwiające tworzenie tzw. deepfake'ów czy napięcia wokół szlaków handlowych między Azją a Europą.

    Czytaj dalej >
  • Trzydziestoletni cyberlabirynt: od wirusa Cascade do współczesności

    Jesienią 2019 r. mija trzydzieści lat od wirusa Cascade - pierwszego szkodliwego programu wykrytego przez Jewgienija Kasperskiego, który zainspirował go do zajęcia się tematem cyberbezpieczeństwa.

    Czytaj dalej >
  • Ogród rozwidlających się ścieżek: zaawansowane ugrupowania APT dywersyfikują swoje zestawy narzędzi

    Aktywność dotycząca zaawansowanych długotrwałych zagrożeń (APT) w trzecim kwartale 2019 r. wskazywała na wzrost liczby nowych i wcześniej nieznanych zestawów szkodliwych narzędzi. To pokazuje trwałą tendencję wśród cyberprzestępców, którzy w celu uniknięcia wykrycia wypływają na szersze wody. Te i inne trendy dotyczące zagrożeń APT na świecie zostały przedstawione w kwartalnej analizie zagrożeń opracowanej przez firmę Kaspersky.

    Czytaj dalej >
  • Liczba użytkowników, którzy zetknęli się z oprogramowaniem stalkerware, wzrosła o 35%, do 37 000 w 2019 r.

    Liczba użytkowników, którzy co najmniej raz stanowili cel infekcji oprogramowaniem stalkerware (komercyjne oprogramowanie reklamowane jako narzędzie do tzw. szpiegostwa domowego), przekroczyła 37 000 w okresie od stycznia do sierpnia 2019 r. Jest to wzrost o 35% w porównaniu z analogicznym okresem w 2018 r. Co więcej, wachlarz takich zagrożeń rozszerzył się: w 2019 r. firma Kaspersky wykryła 380 nowych wariantów oprogramowania stalkerware - o 31% więcej niż rok wcześniej.

    Czytaj dalej >
  • Kopanie kryptowaluty, szpiegowanie, samodzielnie rozprzestrzeniające się zagrożenia - sektor energetyczny na celowniku cyberprzestępców

    W pierwszym półroczu 2019 r. rozwiązania firmy Kaspersky wykrywały zagrożenia na niemal połowie komputerów działających w ramach przemysłowych systemów sterowania (ICS) w sektorze energetycznym na całym świecie. W pierwszej trójce cyberzagrożeń znalazły się robaki, oprogramowanie szpiegujące oraz koparki kryptowaluty - wspólnie stanowiły zagrożenia wykryte na niemal 14% atakowanych komputerów. Te i inne dane przedstawiono w raporcie Kaspersky ICS CERT dotyczącym krajobrazu zagrożeń przemysłowych w pierwszej połowie 2019 r.

    Czytaj dalej >
  • Spam i phishing w II kwartale: oszuści rozsyłają fałszywe zwroty podatku kryjące szkodliwe oprogramowanie

    W drugim kwartale 2019 r. eksperci z firmy Kaspersky wykryli na całym świecie masowe wysyłki podszywające się pod oferty zwrotu podatku. W okresie tym w wielu państwach upływa termin składania zeznań podatkowych oraz zwrotu podatku. Przy pomocy takiego chwytu przestępcy próbowali ukraść cenne informacje, a w niektórych przypadkach zainstalować oprogramowanie szpiegujące.

    Czytaj dalej >
  • Katastrofa spowodowana przez człowieka: połowa incydentów naruszenia cyberbezpieczeństwa w sieciach przemysłowych wynika z błędów pracowników

    Mimo automatyzacji czynnik ludzki nadal stanowi zagrożenie dla procesów przemysłowych: w zeszłym roku błędy pracowników lub niezamierzone działania odpowiadały za 52% incydentów dotyczących sieci technologii operacyjnej oraz przemysłowych systemów sterowania. Według nowego raportu firmy Kaspersky poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego1 problem ten jest osadzony w szerszym, bardziej skomplikowanym kontekście. Coraz większa złożoność infrastruktur przemysłowych wymaga ochrony oraz umiejętności na bardziej zaawansowanym poziomie. Niestety, organizacje borykają się z niedoborem specjalistów, którzy potrafią sprostać nowym zagrożeniom, oraz niską świadomością wśród pracowników.

    Czytaj dalej >
  • Liczba mobilnych trojanów bankowych wzrosła o 58% w I kwartale 2019 r.

    Badacze z Kaspersky Lab odkryli niepokojący wzrost liczby szkodliwego oprogramowania służącego do kradzieży danych uwierzytelniających oraz pieniędzy z kont bankowych: w I kwartale 2019 r. zidentyfikowano 29 841 plików takiego szkodliwego oprogramowania, co stanowi wzrost o 18 501 w stosunku do ostatnich trzech miesięcy ubiegłego roku. Łącznie wykryto ataki na ponad 300 000 użytkowników. Dane pochodzą z nowego raportu Kaspersky Lab dotyczącego ewolucji cyberzagrożeń w I kwartale 2019 r.

    Czytaj dalej >
  • Lawina DDoS: po długim okresie spadku liczba takich ataków odnotowuje wzrost

    W pierwszych trzech miesiącach 2019 r. liczba ataków DDoS wzrosła o 84% w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku. Wyraźny wzrost odnotowano w szczególności pod względem liczby ataków trwających ponad godzinę. Z danych pochodzących z nowego raportu Kaspersky Lab wynika, że tego rodzaju zagrożenia powróciły do łask cyberprzestępców, którzy preferowali długotrwałe ataki.

    Czytaj dalej >
  • Cyberoszuści biorą na celownik osoby poszukujące pracy, wykorzystując wyrafinowaną kampanię kradzieży pieniędzy

    Badacze z Kaspersky Lab podsumowali ewolucję spamu i phishingu w pierwszym kwartale 2019 r. Wykryto m.in. kampanię wykorzystującą wyrafinowane wiadomości spamowe podszywające się pod oferty pracy, rzekomo wysłane przez działy rekrutacji dużych firm, które tradycyjnie wzbudzają duże zainteresowanie wśród potencjalnych pracowników. W rzeczywistości wiadomości te pochodziły od spamerów oraz instalowały na urządzeniach ofiar szkodliwe oprogramowanie służące do kradzieży pieniędzy. Polska znalazła się na ósmym miejscu zestawienia krajów, z których pochodziło najwięcej wysyłek spamowych.

    Czytaj dalej >
  • Niemal co drugi komputer przemysłowy był obiektem szkodliwej cyberaktywności w 2018 r.

    Według raportu Kaspersky Lab ICS CERT dotyczącego krajobrazu zagrożeń przemysłowych w drugiej połowie 2018 r. produkty Kaspersky Lab wykryły i zapobiegły aktywności szkodliwych obiektów na niemal połowie chronionych przez siebie komputerów wchodzących w skład infrastruktury przemysłowej. Do najczęściej atakowanych krajów należały Wietnam, Algieria oraz Tunezja.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky Lab podsumowuje wyniki testów w branży cyberbezpieczeństwa w 2018 r.

    Kaspersky Lab utrzymał najwyższą pozycję w najnowszym rankingu TOP3 opierającym się na wynikach niezależnych testów rozwiązań cyberbezpieczeństwa przeprowadzonych w 2018 r. Produkty Kaspersky Lab uzyskały pierwsze miejsce aż 73 razy na 88 testów i przeglądów oraz uplasowały się w pierwszej trójce w 88% testów.

    Czytaj dalej >
  • Ataki phishingowe w 2018 r. - niemal 500 milionów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej

    Systemy antyphishingowe firmy Kaspersky Lab udaremniły ponad 482 miliony prób odwiedzenia fałszywych stron internetowych w 2018 r. - dwukrotnie więcej niż rok wcześniej, gdy zablokowano 236 milionów takich prób. Liczba ataków phishingowych zwiększa się już od kilku lat, jednak dane liczbowe dla 2018 r. wskazują na znaczący skok, jeśli chodzi o stosowanie i popularność takich ataków. Te i inne dane liczbowe przedstawiono w nowym raporcie Kaspersky Lab poświęconym ewolucji spamu i phishingu w 2018 r.

    Czytaj dalej >
  • Liczba użytkowników atakowanych przez szkodliwe oprogramowanie kradnące dane logowania do pornograficznych serwisów online wzrosła o ponad 100%

    Liczba użytkowników atakowanych przez szkodliwe oprogramowanie służące do kradzieży danych logowania, które umożliwiają dostęp premium do popularnych stron dla dorosłych, zwiększyła się ponad dwukrotnie w ciągu roku - z około 50 000 użytkowników w 2017 r. do 110 000 w 2018 r. Łącznie wykryto ponad 850 000 ataków. Wzrostowi temu towarzyszyła większa liczba ofert sprzedaży skradzionych danych uwierzytelniających na rynku ukrytej części zasobów internetu (tzw. dark web) oraz wzrost liczby rodzin szkodliwego oprogramowania przeprowadzających ataki. Te i wiele innych wyników zawiera nowy raport Kaspersky Lab dotyczący zagrożeń dla użytkowników stron dla dorosłych w 2018 r.

    Czytaj dalej >
  • Jakość ważniejsza niż ilość: w 2018 r. cyberprzestępcy zaprzestali przeprowadzania podstawowych ataków DDoS

    Raport Kaspersky Lab dotyczący ataków DDoS w IV kwartale, obejmujący dane dla ostatnich trzech miesięcy oraz całego 2018 r., wskazuje na spadek łącznej liczby ataków DDoS o 13% w porównaniu ze statystykami dla poprzedniego roku. Jednocześnie wzrasta czas trwania ataków, co sugeruje, że cyberprzestępcy porzucają mechanizmy podstawowe i zwracają się w kierunku bardziej wyrafinowanych technik.

    Czytaj dalej >
  • Koszmar zdalnego dostępu: liczba nowych backdoorów wzrosła o ponad 40% w 2018 r.

    Kaspersky Lab podsumował ewolucję szkodliwego oprogramowania w 2018 r. Spośród wszystkich nowych niebezpiecznych plików wykrytych w tym okresie najbardziej zwiększyła się liczba trojanów otwierających tylne furtki w systemach, czyli tzw. backdoorów, (o 44%) oraz oprogramowania ransomware (o 43%). Co trzeci komputer na świecie (30,01%) stanowił cel co najmniej jednego zagrożenia online.

    Czytaj dalej >
  • Ponad 137 milionów ataków phishingowych w III kwartale 2018 r.

    W trzecim kwartale 2018 r. systemy antyphishingowe Kaspersky Lab udaremniły ponad 137 milionów prób otwarcia fałszywych stron internetowych. Jest to o 27,5% więcej w porównaniu z II kwartałem, co wskazuje na szybki wzrost liczby ataków phishingowych mających na celu wyłudzanie informacji lub pieniędzy od użytkowników.

    Czytaj dalej >
  • Ponad 40% komputerów działających w sieciach przemysłowych stanowiło cel ataku w I połowie 2018 r.

    W pierwszej połowie 2018 r. ponad 40% komputerów funkcjonujących w ramach przemysłowych systemów sterowania (ICS) chronionych przez rozwiązania firmy Kaspersky Lab co najmniej raz stanowiło cel szkodliwego oprogramowania. Wśród najczęściej atakowanych państw znalazły się Wietnam, Algieria oraz Sri Lanka, natomiast najbezpieczniejszym regionem, jeśli chodzi o maszyny przemysłowe, była Dania. Są to jedne z głównych ustaleń zaprezentowanych w raporcie opracowanym przez zespół ICS CERT Kaspersky Lab odpowiedzialny za reagowanie na incydenty cyberbezpieczeństwa w sieciach przemysłowych.

    Czytaj dalej >
  • Liczba ofiar szkodliwych koparek kryptowaluty wzrosła o 44% - w ciągu roku ich cel stanowiło 2,7 miliona użytkowników

    Liczba użytkowników, którzy byli atakowani przez szkodliwe oprogramowanie służące do kopania kryptowaluty, zwiększyła się z 1,9 do 2,7 miliona w ciągu zaledwie jednego roku. Statystyki dotyczące ostatnich 24 miesięcy pokazują, że tego rodzaju programy coraz bardziej koncentrują się na rynkach rozwijających się i wykorzystują urządzenia z tych regionów w celu zwiększenia swoich dochodów. Jest to jedno z kluczowych ustaleń corocznego raportu Kaspersky Lab dotyczącego oprogramowania ransomware i szkodliwych koparek kryptowaluty. Raport ten, obejmujący dwa podobne okresy (od kwietnia 2016 r. do marca 2017 r. oraz od kwietnia 2017 r. do marca 2018 r.), pokazuje, że o ile oprogramowanie ransomware może zapewnić cyberprzestępcom potencjalnie wysokie, ale jednorazowe korzyści, koparki kryptowaluty dają mniejszy zarobek, ale stanowią bardziej zrównoważony i długofalowy model. Naturalnie, zyskuje on popularność w środowisku cyberprzestępczym.

    Czytaj dalej >
  • Krajobraz cyberzagrożeń przemysłowych w I połowie 2017 r.

    Z nowego raportu Kaspersky Lab poświęconego ewolucji cyberzagrożeń przemysłowych wynika, że w pierwszej połowie roku na ataki najbardziej narażone były firmy produkcyjne: znajdujące się w nich komputery tworzące przemysłowe systemy sterowania (ICS) stanowiły cel około jednej trzeciej wszystkich działań cyberprzestępców. Największa aktywność atakujących miała miejsce w marcu, po czym w okresie od kwietnia do czerwca odsetek atakowanych komputerów odnotował stopniowy spadek.

    Czytaj dalej >
  • Świetny interes: w II kwartale spamerzy oszukiwali, oferując fałszywe usługi ochrony przed WannaCry

    W II kwartale 2017 r. cyberprzestępcy zajmujący się rozprzestrzenianiem spamu żerowali na powszechnych obawach, jakie pojawiły się w maju wraz z wybuchem epidemii oprogramowania ransomware WannaCry. Wiedząc, że wiele osób zostało zainfekowanych tym oprogramowaniem i szuka sposobów odzyskania zaszyfrowanych przez szkodnika danych, oszuści wysyłali wiadomości spamowe i phishingowe, oferując użytkownikom różne usługi w ramach walki z tą epidemią. Jest to jedno z głównych ustaleń raportu firmy Kaspersky Lab poświęconego ewolucji spamu i phishingu w II kwartale 2017 r.

    Czytaj dalej >
  • Od exploitów dnia zerowego po oprogramowanie ransomware: ewolucja zaawansowanych cyberataków w II kwartale 2017 r.

    W drugim kwartale 2017 roku zaawansowani cyberprzestępcy wypuścili szereg nowych i udoskonalonych szkodliwych narzędzi, w tym trzy exploity dnia zerowego oraz dwa bezprecedensowe ataki: WannaCry i ExPetr. Analiza ekspercka tych dwóch ostatnich wskazuje na możliwość wypłynięcia kodu, który nie był w pełni gotowy, co jest nietypową sytuacją w przypadku precyzyjnych cyberprzestępców. Te i inne trendy zostały omówione w najnowszym kwartalnym podsumowaniu danych analitycznych dotyczących zagrożeń, przygotowanym przez Kaspersky Lab.

    Czytaj dalej >