• Dłuższe, ekspansywne, wymagające: Kaspersky Lab podsumowuje ataki DDoS w II kwartale 2017 r.

    Drugi kwartał bieżącego roku to powrót długotrwałych ataków DDoS mających na celu powstrzymanie działania usług online. Najdłuższy atak był aktywny przez 277 godzin (ponad 11 dni) - co stanowi wzrost o 131% w porównaniu z I kwartałem. Jak dotąd jest to rekord dla aktualnego roku, jak wynika z raportu przygotowanego przez ekspertów z Kaspersky Lab.

    Czytaj dalej >
  • Mobilne oprogramowanie ransomware: ewoluujące zagrożenie uderzające w rozwinięte rynki

    Cyberprzestępcy stosujący mobilne oprogramowanie ransomware koncentrują swoje ataki na bogatych krajach. Rozwinięte rynki nie tylko odznaczają się wyższym poziomem przychodów, ale również bardziej zaawansowaną i powszechniej wykorzystywaną infrastrukturą mobilną i e-płatności. Według rocznego raportu Kaspersky Lab dotyczącego oprogramowania ransomware obejmującego lata 2016-2017 są to idealne warunki dla cyberprzestępców, ponieważ oznaczają możliwość przelania okupu zaledwie kilkoma kliknięciami lub dotknięciami ekranu.

    Czytaj dalej >
  • Roczne koszty związane z incydentami naruszenia cyberbezpieczeństwa w firmach przemysłowych wynoszą 1,2 mln dolarów

    Chociaż większość organizacji przemysłowych uważa, że jest dobrze przygotowana na incydenty naruszenia cyberbezpieczeństwa, ich pewność siebie może być nieuzasadniona: w zeszłym roku co druga firma z tego sektora doświadczyła od jednego do pięciu incydentów - tak wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab. Zważywszy na to, że złagodzenie skutków przeciętnego incydentu to dla organizacji przemysłowych koszt rzędu nawet 255 tysięcy dolarów, cena nieskutecznego bezpieczeństwa przemysłowego wzrasta do 1,2 miliona dolarów rocznie.

    Czytaj dalej >
  • Ilość mobilnego oprogramowania ransomware wzrosła ponad trzykrotnie w pierwszym kwartale 2017 r.

    Nic nie wskazuje na to, że globalne zagrożenie związane z oprogramowaniem ransomware zmniejszy się: z raportu Kaspersky Lab dotyczącego cyberzagrożeń w I kwartale 2017 r. wynika, że ilość mobilnych programów ransomware wzrosła ponad trzykrotnie w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku. Zwiększyła się także ilość zagrożeń szyfrujących dane dla innych urządzeń, systemów oraz sieci - w badanym okresie pojawiło się 11 nowych rodzin programów kryptograficznych oraz ponad 55 tysięcy nowych modyfikacji.

    Czytaj dalej >
  • Cisza przed burzą: Kaspersky Lab analizuje ataki DDoS w I kwartale 2017 r.

    Pierwszy kwartał 2017 roku potwierdził prognozy dotyczące ewolucji ataków DDoS sformułowane przez ekspertów z Kaspersky Lab na podstawie wyników odnoszących się do ubiegłego roku. Pokazał ponadto, że tak jak my wszyscy cyberprzestępcy również potrzebują przerwy. Mimo utrzymującej się rosnącej popularności zaawansowanych działań cyberprzestępczych mających na celu zatrzymanie funkcjonowania infrastruktury IT, w firmach odnotowano znaczący spadek ogólnej liczby ataków DDoS oraz zmianę w ich rozkładzie geograficznym.

    Czytaj dalej >
  • Spam i phishing w I kwartale 2017 r. - spadek liczby niechcianych e-maili pochodzących z największego na świecie botnetu spamowego

    Według raportu Kaspersky Lab poświęconego ewolucji spamu i phishingu w I kwartale 2017 r. największa na świecie spamowa sieć zainfekowanych maszyn (tzw. botnet), Necurs, odnotowała stosunkowy spadek liczby oszukańczych wiadomości e-mail. W grudniu 2016 r. pułapki spamowe firmy Kaspersky Lab wykryły ponad 35 milionów tego typu wiadomości e-maili, natomiast w marcu 2017 roku ich liczba spadła do zaledwie 7 tysięcy.

    Czytaj dalej >
  • Mobilna wirusologia w 2016 r. wg Kaspersky Lab

    Eksperci z Kaspersky Lab przeanalizowali ewolucję cyberzagrożeń mobilnych w 2016 r. Zaobserwowano niemal trzykrotny wzrost liczby wykrytych mobilnych szkodliwych programów w stosunku do 2015 r. - łącznie zidentyfikowano 8,5 miliona instalacji niebezpiecznych aplikacji. Na prowadzeniu znalazły się trojany wyświetlające reklamy na urządzeniach mobilnych. Dane pochodzą z corocznego raportu opracowywanego przez Kaspersky Lab. Dokument prezentuje również ewolucję mobilnych trojanów bankowych oraz analizę mobilnego szkodliwego oprogramowania w sieci Dark Web, dostarczoną przez specjalistów z ośrodka Interpol Global Complex for Innovation.

    Czytaj dalej >
  • Kaspersky Lab podsumowuje wyniki testów w branży cyberbezpieczeństwa w 2016 r.

    Kaspersky Lab wyprzedził konkurencję w rankingu TOP3 opierającym się na wynikach niezależnych testów rozwiązań cyberbezpieczeństwa przeprowadzonych w ciągu 2016 r. Według rankingu rozwiązania Kaspersky Lab uplasowały się wyżej w większej liczbie profesjonalnych testów niż produkty jakiegokolwiek innego producenta.

    Czytaj dalej >
  • Zagrożenia finansowe w 2016 roku: co sekundę ma miejsce atak phishingowy, którego celem jest kradzież pieniędzy

    Celem niemal połowy wszystkich ataków phishingowych (oszukańczych wiadomości e-mail lub podrabianych stron internetowych przypominających te autentyczne) zarejestrowanych w 2016 r. przez technologie Kaspersky Lab była kradzież pieniędzy ofiary - tak wynika z analizy krajobrazu zagrożeń finansowych przeprowadzonej przez ekspertów z firmy. W porównaniu z 2015 r. liczba finansowych ataków phishingowych wzrosła o 13,14 proc. w 2016 r., stanowiąc 47,48% wszystkich działań tego typu zarejestrowanych przez mechanizmy bezpieczeństwa.

    Czytaj dalej >
  • Wskaźniki już nie wystarczą: prognozy Kaspersky Lab dotyczące cyberzagrożeń w 2017 r.

    W 2016 r. Kaspersky Lab wykrył zaawansowaną kampanię cyberataków, która wyróżniała się możliwością tworzenia unikatowych narzędzi dla każdej ofiary, co skutecznie podważyło sens wskaźników infekcji jako skutecznego sposobu wykrywania szkodliwej aktywności - tak wynika z raportu firmy poświęconego prognozom na 2017 rok.

    Czytaj dalej >
  • Ilość szkodliwego spamu w III kwartale 2016 r. osiąga najwyższy poziom od dwóch lat

    Według raportu Kaspersky Lab poświęconego ewolucji spamu i phishingu w III kwartale 2016 r., produkty firmy zablokowały ponad 73 mln prób ataków na użytkowników przy użyciu szkodliwych załączników. Jest to największa ilość szkodliwego spamu od początku 2014 r. i wzrost o 37% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Większość szkodliwych załączników stanowiły trojany pobierające złośliwe programy blokujące dane i żądające okupu (ransomware).

    Czytaj dalej >
  • Liczba cyberataków wyłudzających okup wzrosła ponad 2,5-krotnie w III kwartale 2016 r.

    Liczba użytkowników internetu, którzy zetknęli się z oprogramowaniem szyfrującym dane i żądającym zapłacenia okupu (tzw. ransomware), wzrosła ponad dwukrotnie w III kwartale 2016 r. i wyniosła 821 865 - tak wynika z kwartalnego raportu Kaspersky Lab dotyczącego ewolucji zagrożeń IT. Liczba osób, które były atakowane w ten sposób, wzrosła już trzeci kwartał z rzędu.

    Czytaj dalej >
  • Ataki DDoS w III kwartale 2016 r.: bardziej wyrafinowane, skoncentrowane na Europie

    Kaspersky Lab opublikował raport dotyczący ataków DDoS przeprowadzanych przy wsparciu sieci zainfekowanych urządzeń (tzw. botnetów), który obejmuje trzeci kwartał 2016 roku i opiera się na danych uzyskanych z systemu Kaspersky DDoS Intelligence*. Raport wskazuje na wzrost zarówno aktywności serwerów zlokalizowanych w Europie Zachodniej, z których przeprowadzane są ataki, jak i liczby zaatakowanych zasobów w tym regionie. Wzrosła również liczba wyrafinowanych ataków DDoS.

    Czytaj dalej >
  • Wybory w Stanach Zjednoczonych oraz Donald Trump - gorące tematy wysyłek spamowych w II kwartale 2016 r.

    W II kwartale 2016 r. średni poziom spamu w łącznym ruchu wiadomości e-mail wynosił 57,3% - tak wynika z raportu kwartalnego Kaspersky Lab dotyczącego ewolucji spamu i phishingu. Jest to wzrost o 4% w porównaniu z II kwartałem 2015 r. i o 1% w stosunku do poprzedniego kwartału. Nowy gorący temat spamu w badanym kwartale stanowiły wybory w Stanach Zjednoczonych, a zwłaszcza wiadomości na temat jednego z kandydatów - Donalda Trumpa.

    Czytaj dalej >
  • Zagrożenia w II kwartale 2016 r.: więcej ataków finansowych w wyniku współpracy cyberprzestępców

    Szkodliwe oprogramowanie finansowe ewoluuje coraz szybciej - tak wynika z raportu Kaspersky Lab dotyczącego ewolucji zagrożeń IT dla II kwartału 2016 r. W badanym okresie rozwiązania Kaspersky Lab zablokowały ponad 1,1 mln ataków na użytkowników przeprowadzonych przy użyciu szkodliwego oprogramowania finansowego, co stanowi wzrost o niemal 16% w stosunku do poprzedniego kwartału. Jedną z przyczyn tego wzrostu jest współpraca między autorami dwóch czołowych trojanów bankowych: Gozi oraz Nymaim.

    Czytaj dalej >
  • Ataki DDoS w II kwartale 2016 r.: Wzrost liczby sieci zainfekowanych komputerów z systemem Linux, najdłuższy atak trwał aż 12 dni

    Firma Kaspersky Lab opublikowała raport dla drugiego kwartału 2016 r. na temat ataków DDoS wykorzystujących sieci zainfekowanych komputerów (tzw. botnety). Zestawienie zostało przygotowane na podstawie danych uzyskanych z usługi Kaspersky DDoS Intelligence. Wynika z niego, że znacznie wzrosła liczba ataków na zasoby zlokalizowane na chińskich serwerach, natomiast wśród krajów, w których znajduje się najwięcej cyberprzestępczych serwerów, pojawiły się Włochy, Brazylia oraz Izrael.

    Czytaj dalej >
  • Krytyczna liczba: 91,1% dostępnych z internetu przemysłowych systemów sterowania może być narażonych na cyberataki

    W celu zminimalizowania możliwości wystąpienia cyberataku przemysłowe systemy sterowania (ICS) powinny działać w fizycznie wyizolowanym środowisku. Jednak nie zawsze tak jest. W swoim raporcie dotyczącym krajobrazu zagrożeń ICS eksperci z Kaspersky Lab zwrócili uwagę na istnienie 13 698 systemów tego typu dostępnych z internetu, należących prawdopodobnie do dużych organizacji. Organizacje te działają w branży energetycznej, transportowej, lotniczej, paliwowo-gazowej, chemicznej, motoryzacyjnej, produkcyjnej, spożywczej, rządowej, finansowej i medycznej. 91,1% tych systemów ICS posiada luki w zabezpieczeniach, które mogą zostać zdalnie wykorzystane. Jednak nie to jest najgorsze - 3,3% systemów ICS zlokalizowanych w tych organizacjach zawiera krytyczne luki, które mogą pozwolić na zdalne uruchomienie szkodliwych programów.

    Czytaj dalej >
  • Oprogramowanie ransomware dla systemu Android: czterokrotny wzrost liczby atakowanych użytkowników w ciągu jednego roku

    Liczba użytkowników atakowanych przez oprogramowanie ransomware przeznaczone dla urządzeń opartych na systemie Android zwiększyła się czterokrotnie w ciągu zaledwie jednego roku i obecnie wynosi co najmniej 136 000 osób na całym świecie. Przygotowany przez Kaspersky Lab raport dotyczący krajobrazu zagrożeń ransomware pokazuje również, że w większości ataków wykorzystywano tylko cztery grupy szkodliwego oprogramowania.

    Czytaj dalej >
  • Liczba ataków szkodliwych programów szyfrujących dane wzrosła pięciokrotnie, dotykając 718 tysięcy użytkowników w ciągu jednego roku

    Eksperci z Kaspersky Lab przeanalizowali ewolucję szkodliwych programów szyfrujących dane i żądających zapłacenia okupu na przestrzeni dwóch ubiegłych lat. Liczba ataków z użyciem tego typu zagrożeń wyraźnie rośnie - od kwietnia 2015 r. do marca 2016 r. ofiarą padło 718 536 użytkowników, co stanowi 5,5-krotny wzrost w stosunku do analogicznego okresu w latach 2014-2015. Nieodwracalne skutki infekcji przy użyciu tego rodzaju szkodliwego oprogramowania, poza zaszyfrowaniem cennych danych, skłania ofiary do zapłacenia okupu za odszyfrowanie, co z kolei przyciąga kolejnych cyberprzestępców do tego "biznesu".

    Czytaj dalej >
  • Coraz więcej niebezpiecznego spamu - raport Kaspersky Lab

    Z najnowszego raportu Kaspersky Lab poświęconego ewolucji spamu i phishingu w pierwszym kwartale 2016 r. wynika, że mimo spadku liczby wiadomości spamowych wzrosła ich kryminalizacja. Jednocześnie znacznie wzrósł poziom szkodliwych wysyłek reklamowych - w marcu 2016 r. produkty Kaspersky Lab udaremniły niemal 23 miliony prób zainfekowania użytkowników za pośrednictwem wiadomości e-mail zawierających szkodliwe załączniki, co stanowi dwukrotny wzrost w stosunku do lutego 2016 r.

    Czytaj dalej >
  • Cyberzagrożenia w I kwartale 2016 r. - 228 mln ataków i coraz więcej ransomware

    Oprogramowanie blokujące dostęp do danych i żądające okupu (tzw. ransomware) było głównym tematem I kwartału 2016 r. w kontekście cyberzagrożeń. Według najnowszego raportu Kaspersky Lab dotyczącego ewolucji szkodliwego oprogramowania, w okresie tym pojawiło się 2 900 nowych modyfikacji zagrożeń tego typu, co stanowi wzrost o 14 procent w stosunku do poprzedniego kwartału. Eksperci z Kaspersky Lab znają obecnie około 15 tysięcy modyfikacji oprogramowania ransomware i liczba ta ciągle rośnie.

    Czytaj dalej >
  • Liczba mobilnych szkodliwych programów wzrosła trzykrotnie w 2015 r.

    Ilość szkodliwego oprogramowania atakującego użytkowników urządzeń mobilnych wzrosła ponad trzykrotnie w 2015 r. w stosunku do 2014 r. Do najpoważniejszych zagrożeń należało oprogramowanie ransomware, szkodliwe oprogramowanie potrafiące uzyskiwać nieograniczone prawa na zainfekowanym urządzeniu oraz programy kradnące dane, w tym szkodliwe oprogramowanie finansowe. Są to główne wyniki corocznego raportu Kaspersky Lab poświęconego ewolucji zagrożeń mobilnych.

    Czytaj dalej >
  • Spam i phishing w 2015 r.: urządzenia mobilne na celowniku

    Według Kaspersky Lab odsetek wiadomości spamowych w 2015 r. to 55,28% łącznego ruchu pocztowego - o 11,48% mniej niż w poprzednim roku. Spadek ten można przypisać rosnącej popularności legalnych platform reklamowych na portalach społecznościowych, serwisów oferujących kupony i innych usług tego typu.

    Czytaj dalej >
  • Raport Kaspersky Lab: zmniejszył się globalny zasięg ataków DDoS, ale wzrosło ich wyrafinowanie

    Kaspersky Lab opublikował swój raport DDoS Intelligence* dla IV kwartału 2015 r. Badany okres odznaczał się spadkiem liczby państw, w których zasoby stanowią cel ataków, jak również pojawieniem się nowych kanałów ataków wykorzystywanych przez cyberprzestępców w celu dezaktywowania zasobów online. W czwartym kwartale miał również miejsce najdłuższy atak DDoS oparty na sieci zainfekowanych komputerów, który trwał ponad dwa tygodnie.

    Czytaj dalej >
  • Zagrożenia dotyczące bankowości mobilnej po raz pierwszy znalazły się wśród 10 najpopularniejszych szkodliwych programów finansowych

    Przygotowany przez Kaspersky Lab raport z serii Kaspersky Security Bulletin, prezentujący ogólne statystyki dla 2015 r., zwraca uwagę na nowy trend: po raz pierwszy w historii mobilne zagrożenia finansowe znalazły się wśród dziesięciu najpopularniejszych programów stworzonych w celu kradzieży pieniędzy. Innym znaczącym i niepokojącym trendem w badanym okresie jest szybkie rozprzestrzenianie się oprogramowania blokującego dostęp do danych i żądającego okupu (tzw. ransomware). Kaspersky Lab zidentyfikował tego typu zagrożenia w 200 krajach i terytoriach.

    Czytaj dalej >